Zakładanie podłogi na ogrzewanie krok po kroku
Ogrzewanie podłogowe w domu czy mieszkaniu to bez wątpienia komfort i wygoda, ale też duże wyzwanie. Wykonane dobrze działającej instalacji jest trudniejsze niż zamontowanie tradycyjnych grzejników — wymaga większych umiejętności i wiedzy od fachowca, który będzie takie ogrzewanie zakładał. Poza tym jest droższe i trudne do naprawienia po zakończeniu budowy oraz wykończeniu wnętrz. Istotnie też jest, aby ogrzewanie zaprojektować już na etapie planowania budowy domu czy wykańczania mieszkania.
W projekcie należy uwzględnić m.in. wielkość i przeznaczenie pomieszczeń, rodzaj posadzki, a także ich wystrój tzn. rozmieszczenie mebli oraz stałych elementów wyposażenia, mających bezpośredni kontakt z podłogą.
Jak wykonać ogrzewanie podłogowe krok po kroku?
Aby takie ogrzewanie mogło spełniać swoje zadanie bez zarzutu i zapewniać ciepło w domu, konieczne jest zastosowanie pewnych wytycznych podczas planowania i wykonywania instalacji podłogowej. Oto najważniejsze z nich.
1. Rodzaj przewodów
Na początku należy wybrać rodzaj przewodów, jaki będzie zastosowany w ogrzewaniu podłogowym. Do wyboru są:
- rury miedziane cechuje wysoka jakość i trwałość, są ekologiczne, odporne na wysokie temperatury i ogień. Dzięki temu, że są elastyczne, łatwo się je układa. Minusem jest ich wyższy koszt w porównaniu do instalacji z tworzyw sztucznych.
- rury z tworzyw sztucznych – są odporne na kwasy i zasady, wytrzymałe i elastyczne – zwłaszcza rury z polibutylenu, które łatwo się układają nawet przy niskich temperaturach. Ze względu na niższy koszt częściej są wybierane przez klientów.
2. Przygotowanie podłoża i wykonanie izolacji ogrzewania
Podłoże rozłożone na gruncie lub strop powinno być idealnie wypoziomowane, gładkie, oczyszczone a przede wszystkim suche, aby po ułożeniu izolacji i przewodów oraz zalaniu betonem uniknąć pojawienia się grzybów lub pleśni. Na odpowiednio przygotowanym podłożu układa się izolację z folii przeciwwilgociowej i styropianu, która chroni przed przenikaniem wilgoci z zewnątrz oraz kolejną warstwę folii z siatką kotwiącą do przymocowania rur. Źle zaizolowane podłoże może spowodować wyginanie się i pękanie wylewki betonowej, a to z kolei może uszkodzić zatopione w niej przewody.
3. Montaż obiegów grzewczych i dylatacji
Najważniejszym etapem instalacji ogrzewania podłogowego jest ułożenie obiegów grzewczych. Jeden obieg powinien mieć maksymalnie 100 m – jeżeli będzie zbyt długi, ogrzewanie może nie działać prawidłowo lub w ogóle nie działać, ponieważ ciśnienie będzie niewystarczające. Rury nie mogą też być zbyt gęstego ułożone, aby nie przegrzać podłogi i nie zniszczyć posadzki. Przewody mocuje się specjalnymi klipsami, dopasowanymi do całej instalacji. Słabej jakości klipsy, mogą oderwać się od podłoża, w czasie wylewania warstwy betonu. Początek obiegów powinien znajdować się przy oknie lub drzwiach, czyli tam, gdzie jest największa utrata ciepła. Z kolei końce rur podłącza się do rozdzielacza wody. Bardzo ważną rzeczą jest uwzględnienie tzw. szczelin dylatacyjnych, czyli odstępów między płytą a ścianami. Płyta z ogrzewaniem podłogowym nie może się stykać z elementami konstrukcyjnymi budynku. W przeciwnym wypadku płyta może popękać na skutek zmiany objętości spowodowanej nagrzewaniem. W przypadku większego pomieszczenia powierzchnię dzielimy na kilka fragmentów i umieszczamy dodatkowe dylatacje.
4. Próba ciśnieniowa
Po ułożeniu i przymocowaniu rur jeszcze przed wylewką konieczne jest przeprowadzenie próby szczelności, w tym celu wpuszcza się do przewodów wodę pod ciśnieniem. Dzięki temu można wyłapać każdą, nawet najmniejszą nieszczelność w instalacji. Po zalaniu rur betonem wykrycie i naprawa takiej usterki jest znacznie trudniejsza i wygeneruje dodatkowe koszty.
5. Zalewanie instalacji ogrzewania podłogowego jastrychem
Końcowym etapem jest zalanie instalacji warstwą jastrychu, dla lepszej efektywności ogrzewania dodaje się do niej specjalny preparat, zwiększający plastyczność masy, a także zdolność przewodzenia ciepła i trwałość. Ważne jest, aby przy wylewaniu jastrychu i przez około 3 tygodnie po wylaniu w pomieszczeniu była stała temperatura i wilgotność powietrza. W budynku powinny być już wstawione okna i drzwi, aby można było je zamknąć na czas wysychania wylewki. Jeżeli beton wyschnie zbyt szybko, w przyszłości mogą pojawiać się rysy i pęknięcia.
6. Położenie posadzki na ogrzewanie podłogowe
Po ukończeniu instalacji ogrzewania podłogowego następnym krokiem jest położenie posadzki. W kuchni i łazience zazwyczaj kładzie się płytki ceramiczne, ponieważ dobrze przewodzą ciepło. W pozostałych pomieszczeniach najczęstszym wyborem jest drewniany parkiet lub panele podłogowe. Warto przy tym pamiętać, że powinny one być dość cienkie, a podkład pod nie - perforowany, aby lepiej przepuszczały ciepło z podłogówki.
Jeszcze do niedawna niezalecane było układanie ogrzewania podłogowego pod drewniany parkiet, ponieważ drewno nie lubi zmian temperatur i ma słabszą zdolność do przewodzenia ciepła. Nie oznacza to jednak, że dzisiaj taka podłoga jest niemożliwa do realizacji. Drewno nie zmieniło swoich cech, natomiast wszelkie elementy składowe podłóg ogrzewanych mają znacznie wyższy poziom jakościowy. Należy wybrać gatunek, który ma niski współczynnik skurczu oraz osiąga równowagę higroskopijną w długim czasie. Do takich gatunków zalicza się dąb, tek, jesion albo iroko. Przy wyborze trzeba zwrócić też uwagę na budowę desek drewnianych. Pod ogrzewanie od litych lepiej sprawdzą się deski warstwowe — dzięki krzyżowemu ułożeniu słoi drewno pracuje słabiej, przez co ryzyko odkształcania jest mniejsze.