Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze impregnatu do drewna?
Drewno czy opady atmosferyczne to czynniki, które wpływają na stan schodów czy parkietów drewnianych. Właśnie dlatego warto je odpowiednio zabezpieczyć, aby cieszyć się ich funkcjonalnością i estetycznym wyglądem jak najdłużej. W tym celu dobrze zaopatrzyć się w impregnat do drewna. Z uwagi na to, że na rynku dostępnych jest wiele produktów, trudno wybrać najlepszy. Jakimi kryteriami należy się kierować podczas zakupu, aby nabyć skuteczny impregnat?
Jakie są sposoby impregnacji drewna?
Pierwszym kryterium, na które warto zwrócić uwagę, wybierając impregnat do podłóg czy schodów drewnianych, jest sposób aplikacji produktu. Najpopularniejszą metodą jest impregnacja powierzchniowa. W zależności od potrzeb może być głęboka (powyżej 10 mm), która często jest przeprowadzana w kadziach, wannach lub basenach albo impregnacja ciśnieniowo-próżniowa. W tym przypadku mamy do czynienia ze środkiem, który jest wprowadzany do drewna pod odpowiednim ciśnieniem. Ta metoda jest często wykorzystywana do zabezpieczania powierzchni zajmujących się na zewnątrz.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając impregnat do drewna?
Poszukując odpowiedniego impregnatu do zabezpieczenia drewnianych tarasów czy innych powierzchni, dobrze zastanowić się, na jakie zagrożenia będzie narażona konstrukcja. Dzięki temu łatwiej wybrać takie zabezpieczenie, które skutecznie wydłuży jej żywotność. Warto również pamiętać, że dobrej jakości produkty dostępne na rynku nierzadko są w stanie zabezpieczyć schody czy parkiet przed wieloma czynnikami jednocześnie. Właśnie dlatego niska cena nie powinna być czynnikiem wpływającym na decyzję zakupową.
Oprócz tego dobrze jest zapoznać się z deklaracjami producenta dotyczącymi długości działania preparatu. Aby drewniane konstrukcje były estetyczne, dobrze kupić produkt, który jest odporny na zabrudzenia, jakie mogłyby pojawić się na ich powierzchni. Ponadto najlepiej sięgać po impregnaty, które są bezwonne, ekologiczne i ekonomiczne, a do tego proste w aplikacji, ponieważ wówczas prace można przeprowadzić samodzielnie, a w razie potrzeby powtarzać je co jakiś czas.